Aico Japan Manual DRUM Stacker Lifting height 1.6 Meters Capacity 500kgs
KSh139,999
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADS500-1.6M |
| Type | Manual Hydraulic Drum Stacker |
| Load Capacity | 500 kg (Comfortably handles fully loaded standard 210L/55-gallon drums) |
| Maximum Lifting Height | 1.6 Meters (1,600 mm) |
| Operation Type | Manual Hydraulic (Foot Pump / Hand Lever) |
| Frame Construction | High-strength, heavy-duty structural steel |
| Clamping Mechanism | Heavy-duty automatic rim grip / drum clamp |
| Mobility | 2 Rigid front wheels & 2 Swivel rear caster wheels with parking brakes |
Category: Commercial equipments
Tags: ADS500-1.6M, Manual DRUM Stacker
Description
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADS500-1.6M |
| Type | Manual Hydraulic Drum Stacker |
| Load Capacity | 500 kg (Comfortably handles fully loaded standard 210L/55-gallon drums) |
| Maximum Lifting Height | 1.6 Meters (1,600 mm) |
| Operation Type | Manual Hydraulic (Foot Pump / Hand Lever) |
| Frame Construction | High-strength, heavy-duty structural steel |
| Clamping Mechanism | Heavy-duty automatic rim grip / drum clamp |
| Mobility | 2 Rigid front wheels & 2 Swivel rear caster wheels with parking brakes |
Additional information
| Weight | 100 kg |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Aico Japan Manual DRUM Stacker Lifting height 1.6 Meters Capacity 500kgs” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.