Kato Germany water pump 2 inches 8hp engine
KSh15,500
Technical Specifications (High-Pressure 2″ Config)
| Feature | Specification |
| Engine Power | 8.0 HP (Overhead Valve, 4-Stroke) |
| Inlet/Outlet | 2 Inches (50mm) |
| Engine Displacement | Approx. 225cc |
| Max Head (Lift) | 35 – 40 Meters (Higher than standard pumps) |
| Max Flow Rate | Approx. 30,000 L/hr |
| Suction Depth | 8 Meters |
| Frame | Full Perimeter Steel Roll Cage |
Category: Water Pumps
Tags: Water pump, WP30X
Description
Technical Specifications (High-Pressure 2″ Config)
| Feature | Specification |
| Engine Power | 8.0 HP (Overhead Valve, 4-Stroke) |
| Inlet/Outlet | 2 Inches (50mm) |
| Engine Displacement | Approx. 225cc |
| Max Head (Lift) | 35 – 40 Meters (Higher than standard pumps) |
| Max Flow Rate | Approx. 30,000 L/hr |
| Suction Depth | 8 Meters |
| Frame | Full Perimeter Steel Roll Cage |
Additional information
| Weight | 3 kg |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Kato Germany water pump 2 inches 8hp engine” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.