Aico Japan DIESEL Generator Rated output 10kva WITH ATS Single and Three Phase
KSh225,000
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADG10000SNA-3 |
| Rated Output | 10kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase Type | Dual Output: Single-Phase & Three-Phase |
| Voltage | 230V (Single Phase) / 400V (Three Phase) |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 1.0 (Single Phase) / 0.8 (Three Phase) |
| Engine Type | 4-Stroke, Air-Cooled Diesel Engine |
| Starting System | Electric Key Start / Recoil Backup |
| Voltage Regulation | Automatic Voltage Regulator (AVR) |
| Canopy Type | Soundproof/Silent Enclosure with Heavy-Duty Wheels |
| Fuel Tank Capacity | Approx. 20–30 Liters (Depending on specific production batch) |
Category: generators
Tags: ADG10000SNA-3., Generator
Description
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADG10000SNA-3 |
| Rated Output | 10kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase Type | Dual Output: Single-Phase & Three-Phase |
| Voltage | 230V (Single Phase) / 400V (Three Phase) |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 1.0 (Single Phase) / 0.8 (Three Phase) |
| Engine Type | 4-Stroke, Air-Cooled Diesel Engine |
| Starting System | Electric Key Start / Recoil Backup |
| Voltage Regulation | Automatic Voltage Regulator (AVR) |
| Canopy Type | Soundproof/Silent Enclosure with Heavy-Duty Wheels |
| Fuel Tank Capacity | Approx. 20–30 Liters (Depending on specific production batch) |
Additional information
| Weight | 100 kg |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Aico Japan DIESEL Generator Rated output 10kva WITH ATS Single and Three Phase” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.