Aico Japan DIESEL Generator CLOSED TYPE Rated output 8.75kva With ATS Single Phase
KSh185,000
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADG8000SNA |
| Rated Output | 8.75kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase Type | Single Phase (Dedicated 230V) |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Enclosure | Closed Type (Silent Acoustic Canopy) |
| Automation | WITH ATS (Automatic Transfer Switch Included) |
| Voltage Regulation | Automatic Voltage Regulator (AVR) |
| Starting System | Auto-Start (via ATS) / Manual Electric Key Start |
| Mobility | 4 Heavy-Duty Caster Wheels |
Category: generators
Tag: ADG8000SNA
Description
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADG8000SNA |
| Rated Output | 8.75kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase Type | Single Phase (Dedicated 230V) |
| Voltage / Frequency | 230V / 50Hz |
| Enclosure | Closed Type (Silent Acoustic Canopy) |
| Automation | WITH ATS (Automatic Transfer Switch Included) |
| Voltage Regulation | Automatic Voltage Regulator (AVR) |
| Starting System | Auto-Start (via ATS) / Manual Electric Key Start |
| Mobility | 4 Heavy-Duty Caster Wheels |
Additional information
| Weight | 100 kg |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Aico Japan DIESEL Generator CLOSED TYPE Rated output 8.75kva With ATS Single Phase” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.