Aico Japan DIESEL Generator CLOSED TYPE Rated output 10kva Without ATS Single Phase
KSh177,500
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADG10000SN |
| Rated Output | 10kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase Type | Single Phase Only (Ideal for standard domestic/commercial use) |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 1.0 |
| Enclosure | Closed Type (Soundproof / Silent Canopy) |
| Automation | Without ATS (Manual Electric Key Start) |
| Voltage Regulation | Automatic Voltage Regulator (AVR) |
| Mobility | Equipped with 4 Heavy-Duty Wheels |
Category: General Tools
Tags: ADG10000SN, Generator
Description
Technical Specifications
| Specification | Details |
| Brand / Model | Aico Japan / ADG10000SN |
| Rated Output | 10kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase Type | Single Phase Only (Ideal for standard domestic/commercial use) |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 1.0 |
| Enclosure | Closed Type (Soundproof / Silent Canopy) |
| Automation | Without ATS (Manual Electric Key Start) |
| Voltage Regulation | Automatic Voltage Regulator (AVR) |
| Mobility | Equipped with 4 Heavy-Duty Wheels |
Reviews (0)
Be the first to review “Aico Japan DIESEL Generator CLOSED TYPE Rated output 10kva Without ATS Single Phase” Cancel reply

Reviews
There are no reviews yet.